«Державне підприємство може бути ефективним, якщо воно буде знаходитися в рівних умовах зі своїми конкурентами-приватниками», - Олексій Мясковський

травень 22

«На сьогоднішній день, комерційні державні і приватні підприємства знаходяться в не рівних умовах. Це стосується оперативності прийняття рішень і можливості здійснення господарської діяльності », - таку думку висловив керівник ДП «Одеський порт» Олексій Мясковський в інтерв'ю виданню «Порти України».

Одне з важливих питань - питання передачі майна в оренду. З 1 лютого п.р. у зв'язку з прийняттям нового Закону «Про оренду державного та комунального майна» стало неможливим здати або взяти держмайно в оренду. Причина проста - не затверджений порядок передачі майна орендарю. Не кажучи про те, що діяльність підприємства регулюється не тільки законом, Господарським кодексом, а ще масою додаткових підзаконних актів, причому стосуються вони виключно державних підприємств. І як результат - підприємство не може розпоряджатися своїми активами і отримувати додаткові доходи від їх оренди. Але навіть якщо б держпідприємство мало таку можливість, то, згідно з процедурою, передача в оренду займе мінімум кілька місяців. Приватна компанія може здати в оренду нерухомість або техніку протягом одного дня.

- Наступне питання - процедура закупівель, яка регламентована окремим законом і також необґрунтовано зрегульована. Хоча держава могла б обмежитися контролем фінальних цін, а не самою процедурою вибору постачальника. Адже в кінцевому підсумку саме ці дані сигналізують про можливу корупційну складову. Щоб закупити запчастини, обладнання, матеріали, підприємство повинно витратити кілька місяців тільки на виконання самої процедури. Приватник же може закупити необхідне обладнання або послугу протягом двох днів, - прокоментував керівник підприємства.

О. Мясковський підкреслив, що державі важливо і потрібно встановити і контролювати чіткі показники ефективності роботи підприємства і його керівника, т. зв. KPI (key performance indicators). Необхідно дати можливість державному комерційному підприємству, якщо воно не монополіст, самостійно приймати управлінські рішення і нести відповідальність за них. В таких умовах воно буде мати шанс бути ефективним і приносити гроші в казну країни. Прирівнювання коштів комерційного держпідприємства до бюджетних створює проблему, яка знову таки ставить підприємство в нерівні умови з приватниками.

Ще одна серйозна проблема - відрахування дивідендів. На сьогодні для держпідприємств норма становить 80%. В таких умовах підприємству практично неможливо розвивати свої потужності, технічно і технологічно переозброюватися. Держава повинна переглянути норму відрахування дивідендів від прибутку, якщо ми хочемо довгострокової перспективи, а не миттєвого прибутку.

Керівник ДП «Одеський порт» висловив надію, що у парламентаріїв дійдуть руки до зміни нормативної бази, яка регламентує діяльність комерційних держпідприємств. Адже це бізнес, який повинен приносити дохід державі.


Прес-служба ДП “Одеський порт” за матеріалами ports.ua