ЯК ДІЯТИ ПРИ ВИЯВЛЕННІ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНОГО АБО ПІДОЗРІЛОГО ПРЕДМЕТА?

травень 16

Шановні колеги! Останнім часом все частіше в інформаційних ресурсах з’являються повідомлення про виявлення патрульними службами поліції підозрілих предметів, а також про знищення вибухонебезпечних предметів фахівцями ДСНС в Одеській області.

Безпека та обачність понад усе! Знання заходів безпеки допоможе уникнути загрози та врятувати життя. Варто пам’ятати: одна з основних причин нещасних випадків, пов’язаних із вибуховими пристроями, – грубе порушення елементарних правил безпеки, особливо зараз, у воєнний час.

Тож логічним є звернення відділу з мобілізаційної роботи та цивільного захисту до всіх працівників про те, що вони мають нагадати собі головні правила поведінки під час виявлення вибухотехнічних та підозрілих предметів.

Вибухонебезпечними можуть бути не тільки боєприпаси, але й будь-які підозрілі предмети, які залишені без нагляду. Для камуфляжу вибухових пристроїв використовують звичайні побутові предмети: сумки, пакети, коробки, мобільні телефони, іграшки чи іншу цінну річ.

Необхідно пам’ятати, що у жодному випадку не можна чіпати або брати до рук підозрілий предмет, здійснювати будь-які дії, адже практично всі вибухові речовини чутливі до механічних, світлових, звукових впливів і нагрівання.

Заборонено самостійно відкривати та перевіряти підозрілі сумки, коробки, валізи.

Не намагатись самостійно знешкоджувати вибухонебезпечний предмет, використовувати поруч з предметом відкритий вогонь, електронагрівальні прилади, палити. Не можна користуватися поруч з предметом засобами радіозв'язку, мобільними телефонами та іншими приладами, що передають радіосигнали.

Характерні ознаки, які вказують на наявність вибухового пристрою та викликають необхідність максимального підвищення уваги:

• сумки, валізи, пакунки, коробки та інші предмети, які залишені без нагляду власників;
• незнайомі або незвичні предмети для цієї обстановки чи території;
• наявність звуків, що лунають від предмета (цокання годинника, звук роботи вібраційного механізму або дзвінка телефону, сигнали через певний проміжок часу).

У разі виявлення вибухонебезпечного або підозрілого предмета слід додержуватися певної послідовності дій:

• негайно припинити будь-які зайві дії поруч з виявленим предметом, зупинити всі роботи, вимкнути обладнання та техніку;
• звернути увагу інших людей на небезпеку та ініціювати їх відведення на максимально безпечну відстань, але не менше, ніж 100 метрів;
• зберігати спокій та рівновагу, намагатися не провокувати паніку;
• терміново повідомити оперативні служби, надавши інформацію про характерні ознаки предмета (місце його розташування, дату і час виявлення та особу, яка його виявила) за телефонами:

101 – ДСНС - у разі виявлення боєприпасів або вибухонебезпечних речей;

102 – Поліція - у разі виявлення підозрілого об’єкта;

• позначити місце розташування предмета, якщо можливо, огородити його (для огорожі можна використовувати різні підручні матеріали: дошки, жердини, гілки, мотузки, шматки яскравої матерії тощо);

• запам'ятати та, за можливості, зафіксувати обставини виявлення предмета, час виявлення, місце розташування, його зовнішній вигляд, характерні ознаки. Для надійної фіксації важливої інформації доцільно застосовувати засоби фото-, відеозйомки;

• звернути увагу на осіб, які можуть бути причетні до залишення виявленого предмета, запам'ятати їх прикмети.

• забезпечити охорону виявленого підозрілого предмета та вести спостереження за ним на безпечній відстані;

• обов'язково дочекатися в безпечному місці прибуття представників спеціальних вибухотехнічних або піротехнічних служб та особисто передати фахівцям наявну інформацію стосовно предмета.

У разі загрози виникнення вибуху або у разі вибуху негайно лягти на землю у найближче заглиблене місце (канави, ями тощо) ногами до епіцентру вибуху, обличчям вниз та прикрити голову якимись речами або руками, при цьому долонями щільно закриваючи вуха та відкривши рот для урівноваження тиску.

Якщо не вдалося уникнути лиха дуже важливо не втрачати контроль, не піддаватися паніці, заспокоїтися та уточнити ситуацію.
Якщо вибух стався в приміщенні, слід виходити обережно, не торкаючись пошкоджених конструкцій та дротів. При задимленні обов’язково захистити органи дихання хустинкою чи шматком тканини. Якщо можливо, надати першу домедичну допомогу постраждалим та дочекатися прибуття представників аварійно-рятувальних служб і надалі діяти за їх вказівками.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Знешкодити вибуховий пристрій або локалізувати вибух можуть лише підготовлені спеціалісти після виведення людей із небезпечної зони.
Будь ласка, будьте обачними. Це збереже ваше життя і життя тих, хто поряд.  
Бережіть себе та своє життя! Все буде Україна!

Відділ з мобілізаційної роботи та цивільного захисту